Olvasási idő: 3 perc

Kinek jár a zöld rendszám? Megnéztük!

Kinek jár a zöld rendszám? Magyarországon öt éve, 2016 óta elérhető ez a megkülönböztető jelzés a személygépkocsikra, de csak abban az esetben, ha azok részben vagy teljesen elektromos meghajtásúak. Megvizsgáltuk, hogy pontosan milyen feltételeknek kell megfelelni a zöld rendszám megszerzéséhez. Megnéztük, hogy áll az ilyen autók száma hazánkban, valamint rendet tettünk az időnként átláthatatlan rövidítések között is.

Melyik autó kaphat zöld rendszámot? 

Kinek jár a zöld rendszám? Ha nagyon egyszerűen akarunk fogalmazni, akkor a következőt mondhatjuk. Zöld rendszámot azok az autók kaphatnak hazánkban, amelyek részben vagy teljesen elektromos meghajtásúak.

Persze ez nem lehet ennyire egyszerű, rendeletben lett ugyanis szabályozva, melyek azok a pontos feltételek, amelyeknek meg kell felelnie egy kocsinak.

Ha a környezetvédelmi besorolásukat nézzük, akkor az 5E, 5N, 5P és 5Z jelzésű modellek jogosultak erre a megkülönböztető jelzésre. A fogalmak jelentését a cikk második részében fogjuk egy picit részletesebben taglalni.

Azt is népszerű megfogalmazás, miszerint minden olyan hazai autónak jár a zöld rendszám, amely önerőből, tisztán elektromos üzemben legalább 25 kilométert képes megtenni. Ez alapján immár egyértelmű, hogy a tisztán elektromos meghajtású modellek mellett a plug-in hibridek egy része is jogosult erre a színes „karosszériaelemre”.

Ez a meghatározás eredményezi, hogy egy városi terepjáró azzal együtt is zöld rendszámos modellként futhat, hogy a károsanyag-kibocsátása igazoltan magasabb, mint egy kisebb teljesítményű benzines modellnek.

kinek jar a zold rendszam

Hogy alakul a zöld rendszámos autók száma Magyarországon?

A zöld rendszámmal ellátott kocsik száma évről évre rohamosan nő hazánkban. Mindenki szembesülhet ezzel, ha figyeli a szembejövő forgalmat a mindennapok során.

Ez a tendencia természetesen érthető, hiszen rengeteg kedvezmény jár annak, aki a környezettudatosabb meghajtású modellekből választ magának közlekedési eszközt.

Ezek közül a legismertebb, illetve legsűrűbben alkalmazható az ingyenes parkolás, amelyet a megyei jogú városok jelentős része biztosít a zöld rendszámmal ellátott autók számára.

A tulajdonosoknak nem kell fizetniük gépjárműadót sem, amely jelentős tételnek számít éves szinten. Ezen felül pedig megoldható a nyilvános helyeken ingyenesen, vagy az otthoni éjszakai árammal nagyon olcsón a tankolást kiváltó töltés. A kocsi megvásárlásához bizonyos feltételek teljesülése esetén jelentős összeget lehet igényelni. A különböző pályázati és állami konstrukciók a 2021-es évtől kezdve már céges számára is elérhető, amiről korábban itt írtunk.

Ami a konkrét számokat illeti, a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy átlépte a bűvös 30 ezres határt a zöld rendszámos autók száma hazánkban. Az elmúlt egy évben közel 60 százalékos növekedést jelent. (Akik szeretnének belemerülni a pontos számokba a ksh.hu oldalán rengeteg hasznos információhoz lehet hozzájutni. –Tájékoztatási adatbázis/Ágazati gazdaságstatisztika/Járműállomány/Személygépjármű-állomány/Közúti személygépjárművek száma év végén-  Ezekből a tisztán elektromos meghajtású modellek több mint 14 ezret tesznek ki, az úgynevezett hatótávnövelt elektromos változtatok átlépték a 10 ezres adatot, tölthető hibridből pedig több mint 6500 fut az utakon.

Mit jelentenek a rövidítések?

Ígértük, hogy elmagyarázzuk, mit jelent a már említett 5E, 5N, 5P és 5Z rövidítés. Nos, nem meglepetés, ezek az autók besorolását mutatják, méghozzá környezetvédelmi alapon.
Az 5E a tisztán elektromos kocsi, amely a meghajtáshoz a tárolt elektromos energiát használja, például akkumulátor segítségével. Az 5N az úgynevezett növelt hatótávolságú, külső töltésű hibrid, amelynek a hatótávja elektromos hajtással eléri a legalább 50 kilométert.
Az 5P jelölés a plug-in hibrideké, azaz a robbanómotorral is rendelkező, eközben külső töltésű, elektromos meghajtással minimum 25 kilométerre képes modelleké, míg az 5Z a nulla emissziós autók jelölése.
Hogy ide mi tartozik? Az olyan megoldások, amelyek a rendeltetésszerű használat során semmiféle légszennyező anyagot nem bocsátanak ki. Igen, jól sejted, ilyenből kevés van egyelőre, pedig ezek teszik a legtöbbet a környezetterhelés csökkentéséért vívott küzdelemben. 
Ebbe a kategóriába 2021-ben került be az első modell, ez a Toyota Mirai. Hidrogén üzemanyagcellás kialakításával jelent üdítően új megoldást, hiszen a jövő egyik kiemelkedő energiaforrásának tartott hidrogénből állítja elő a meghajtáshoz használt elektromos áramot.

Töltőtelepítési csomagok: 

Egyfázisú töltőtelepítés csomag 10m-ig

179.900 Ft Bruttó (141.654 Ft + Áfa)

Előkészített helyre töltő telepítés csomag

60.325 Ft Bruttó (47.500 Ft + Áfa)

Egyfázisú töltőtelepítés csomag 20m-ig

209.900 Ft Bruttó (165.276 Ft + Áfa)

Háromfázisú töltőtelepítés csomag 10m-ig

199.900 Ft Bruttó (157.402 Ft + Áfa)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük